Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 23:35

Blisko tragedii na terenie EuRoPol Gazu. Trwa akcja ratunkowa

Na terenie budynku EuRoPol Gazu doszło do wypadku. Podczas prac wyburzeniowych miał miejsce niebezpieczny incydent z udziałem jednej z maszyn i pracownika.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • co wydarzyło się na terenie EuRoPol Gazu,
  • jaki jest stan robotnika.

Po 23 latach od rozpoczęcia budowy podjęto decyzję w sprawie przyszłości budynku EuRoPol Gazu. Dwadzieścia lat po wstrzymaniu prac budowlanych na teren konstrukcji powrócili robotnicy. Tym razem jednakże w celu rozpoczęcia rozbiórki pustostanu. W piątek 28 kwietnia rozpoczęto burzenie bielańskiego ,,szkieletora”.

Po trzech miesiącach prac, jednego z robotników spotkało nieszczęście.

Niebezpieczna sytuacja

W trakcie intensywnych prac wyburzeniowych na terenie niedokończonego biurowca EuRoPol Gazu przewróciła się koparka. Mieszkańcy okolicznych budynków, słysząc głośny huk i dostrzegając unoszący się dym, natychmiast zaalarmowali odpowiednie służby

Według relacji stołecznego oddziału TVN-u zdarzenie było skutkiem zawalenia się dużej części betonowej ściany. Jej fragmenty spowodowały przewrócenie się maszyny.

- Operator wyszedł o własnych siłach. Nie potrzebuje pomocy medycznej. Strażacy zabezpieczali miejsce zdarzenia - powiedział dla TVN24 Wojciech Kapczyński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie.

Pomimo tego niespodziewanego zdarzenia, prace wyburzeniowe dalej trwają.

79 mln złotych zostanie zrównane z ziemią

Budynek EuRoPol gazu to słynny na całą Warszawę pustostan. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2000 roku. Z założenia miał on być siedzibą polsko-rosyjskiej spółki EuRoPol Gaz, w której udziały swoje mają PGNiG oraz Gazprom. Budynek miał łączyć funkcję biurową z centrum nadzoru i monitoringu systemu gazociągów tranzytowych. 

Już po dwóch latach prace nad gmachem zostały wstrzymane. Jak się później okazało, na zawsze. Przez wiele lat nieukończony budynek niszczał. W 2015 roku spółka wystawiła obiekt na sprzedaż. Wyceniła go na 79 mln złotych, czyli trzy razy mniej, niż w niego zainwestowała. Dopiero po 6 latach sprawy zaczęły nabierać obrotów. W 2021 roku pustostan trafił w ręce nowego właściciela. Zakupiła go firma Dom Development.

Dwa lata po zakupie inwestycji, 11 stycznia br. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło inwestorowi pozwolenia na rozbiórkę budynku. Rozpoczęła się ona 28 kwietnia br.

W tej samej decyzji Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego udzieliło firmie pozwolenia na budowę dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych z parkingiem podziemnym i naziemnym. Ponad powierzchnią mają być podzielone na cztery bryły. Mają osiągnąć od sześciu do ośmiu kondygnacji. Najwyższy punkt będzie miał ich jednak czternaście i zlokalizowany będzie u zbiegu ul. Maczka i trasy Armii Krajowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Lech 10.08.2023 19:11
Ciekawe jak zorganizują dojazd do tego nowego osiedla. Bez dodatkowych wyjazdów Literacka i część Kochanowskiego się zakorkuje na amen. https://www.petycjeonline.com/nie_dla_500_nowych_aut_na_ul_literackiej

Lech 10.08.2023 19:11
Ciekawe jak zorganizują dojazd do tego nowego osiedla. Bez dodatkowych wyjazdów Literacka i część Kochanowskiego się zakorkuje na amen. https://www.petycjeonline.com/nie_dla_500_nowych_aut_na_ul_literackiej

jacek 23.08.2023 14:00
a od kiedy ktoś się tym martwi.... wymalują takie foldery na których będą trzypasmowe wjazdy - a życie pokaze swoje..

PRZECZYTAJ