Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 11:31
Reklama

Jak z inwestycjami poradziły sobie w 2021 roku Bielany?

Pod koniec marca pojawiły się oficjalne sprawozdania finansowe miasta i każdej z dzielnic obejmujące 2021 rok. Znajdziemy w nich m.in. informacje na temat tego, ile wydano na inwestycje i na jakim poziomie zrealizowano założenia.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

– o wykonaniu budżetu przez dzielnicę,– o tym jak Bielany wypadły na tle innych dzielnic.

Inwestycje dzielnicowe to z perspektywy mieszkańca są najważniejsze. Dzielnice budują nowe szkoły, przedszkola, domy kultury czy obiekty sportowe. To, ile nowych inwestycji uda się zrealizować w danym roku zależy głównie od możliwości budżetowych miasta. Ich realizacja może jednak się przeciągać albo nie dochodzić do skutku ze względu na nieudane przetargi, ciągnące się formalności, bądź rosnące koszty.

Przeczytaj również: Pietruczuk: To dla mnie bardzo ważne, że skutecznie udaje nam się budować lokalną, bielańską społeczność [Wywiad]

W ostatni dzień marca pojawiła się informacja o wykonaniu budżetu przez miasto i dzielnice. Dokument ten pokazuje nie tylko ile pieniędzy wpłynęło do miejskiej i dzielnicowej kasy a ile wydano na utrzymanie miasta, ale też, ile z założonych na początku roku inwestycji udało się zrealizować.

Pokazują to wydatki majątkowe, czyli tzw. wydatki na inwestycje jakie miały miejsce w danym roku. W 2021 roku miasto na inwestycje wydało niecałe 2 mld złotych, czyli 76,5 proc. tego co zakładano przy uchwalaniu budżetu. Wpływ na ostateczny wynik ma wiele czynników takich jak, nierozstrzygnięte przetargi czy przedłużanie się procedury ze względu na odwołania firm, których nie wybrano. W ubiegłym roku doszły również koszty związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków panującej pandemii. Na to miasto wydało niewiele ponad 49 mln złotych. To część z 2 mld złotych, które udało się miastu wydać na inwestycje.

Wśród nich m.in. projekt i budowa II linii metra (640,1 mln zł), budowa szpitala południowego (97,5 mln zł) czy budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej (68,5 mln zł). To duże ogólnomiejskie inwestycje, jednak mieszkańców najbardziej interesują te, które realizowane są w najbliższym sąsiedztwie, a te zazwyczaj realizuje dzielnica. Pierwsze trzy dzielnice, które najlepiej poradziły sobie z wykonaniem planu inwestycyjnego otrzymują nagrodę w postaci dodatkowych 5 mln złotych. Tyle właśnie dostały w ubiegłym roku Bielany za zajęcie drugiego miejsca spośród warszawskich dzielnic za wykonanie budżetu.

Przeczytaj również: Wybrali Pietruczuka SuperBurmistrzem 2022

Czy Bielany powtórzyły sukces sprzed roku?

Wszystkie dzielnice Warszawy, łącznie do wydania miały ponad 690 mln złotych. Najlepiej poradziło sobie Śródmieście, które łącznie do zagospodarowania na inwestycje miało 12 mln złotych. Tę skromną, w porównaniu do innych dzielnic budżet, kwotę udało się wydać w 90,5 procentach.

Druga na podium znalazła się Praga-Północ wydając z kwoty przeznaczonej na inwestycje 37,5 mln złotych, czyli 88,2 procent.

Trzecie miejsce zajęła Wesoła mając na inwestycje 9,8 mln złotych ostatecznie wydała 8,6 ml złotych co daje wykonanie celu na poziomie 88 procent.

Bielany za wyniki z 2021 roku zajęły 11 miejsce. Dzielnica do wydania na inwestycje miała 40 mln złotych. Zainwestować udało się 67,8 procent tej kwoty, czyli 27,1 mln złotych. Lwią część tej kwoty pochłonęły inwestycje w oświatę, takie jak budowa żłobków, modernizacje podstawówek i przedszkoli.


wydatki-majatkowe-dzielnic

wydatki-majatkowe-dzielnic


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze