Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 11:57

Zmiany w budżecie obywatelskim – będą konsultacje społeczne

15 września ruszają konsultacje do projektu zmian w budżecie obywatelskim.

W Warszawie odbyło się już osiem edycji budżetu obywatelskiego, czyli programu, który ma oddać siły sprawczej oddać mieszkańcom. - Budżet obywatelski wpisał się w codzienność Warszawy. Co roku blisko 100 tysięcy osób głosuje na pomysły, które następnie realizowane są w przestrzeni stolicy. Miasto zrealizowało już ponad 3600 pomysłów mieszkańców i wciąż realizuje kolejne. Przestrzeń Warszawy zmienia się dzięki Waszej aktywności i Waszym pomysłom - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Przeczytaj również: Sztuki walki na Bielanach – gdzie się zapisać?

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski zakłada partycypację mieszkańców w procesie tworzenia miejskiej infrastruktury poprzez zgłaszanie przez nich projektów pomysłów na inwestycje, które potem zostaną poddane głosowaniu. Do zagospodarowania mieszkańcy mają określoną wcześniej część miejskiego budżetu, a zrealizowane zostaną te projekty, które uzyskają najwięcej głosów. Wcześniej pomysły przechodzą ocenę merytoryczną wykonywaną przez urzędników.

Wady i zalety

Budżet obywatelski nie jest jednak idealny, a mieszkańcy mieli co do niego wiele uwag. Każdego roku duża część projektów nie przechodziła etapu oceny merytorycznej, ponieważ nie spełniała formalnych wymogów. Częstym błędem było ulokowanie inwestycji na terenie, który nie jest terenem miejskim. - Chcemy porozmawiać o tym, jak zmienić budżet obywatelski, żeby jeszcze bardziej odpowiadał na potrzeby mieszkańców. Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych! – zachęcają miejscy urzędnicy i dodają: - W trakcie konsultacji chcemy rozmawiać o wprowadzonych zmianach, a w szczególności o tym, jak mogłaby wyglądać definicja poziomów i harmonogram budżetu obywatelskiego. Zapoznaj się z dokumentami i powiedź nam, co myślisz o zaproponowanych usprawnieniach.

Przeczytaj również: Utrudnienia na Conrada – trwa budowa kolektora ściekowego

Jakie będą zmiany w budżecie obywatelskim?

Zmiany, które zostały zaproponowane przez urzędników dotyczą:

  • przeformułowanie definicji projektów ogólnomiejskich i dzielnicowych,
  • dopuszczenie realizacji projektów tzw. „miękkich” na terenach nienależących do m.st. Warszawy
  • umożliwienie łączenia projektów na tym samym poziomie dotyczących tego samego przedmiotu lub znajdujących się w tej samej lokalizacji,
  • dodanie kryterium zgodności z zasadami projektowania uniwersalnego,
  • zwiększenie minimalnej liczby głosów ważnych oddanych na projekt, tak aby projekt mógł przejść do realizacji.

Swoją opinię na temat proponowanych zmian można wyrazić zarówno online jak i w punktach terenowych. Spotkania online odbywają się w środę 15 września (od 18.00 do 19.00) oraz 21 września (od 18.00 do 20.00). Aby wziąć udział w spotkaniu należy wcześniej napisać na adres [email protected] z prośbą o przesłanie linku do spotkania.

Uwagi zgłaszać można również mailowo na adres [email protected], lub stacjonarnie w punkcie konsultacyjnym na ul. Jagiellońskiej 54 w Centrum Wielokulturowym 23 września od 18.00 do 19.00.

Przeczytaj również: Apostazja – jak opuścić Kościół?


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ