Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 04:11

Nowe budki lęgowe dla ptaków

Drogowcy podczas wymiany latarni, na ich szczycie znaleźli ptasie gniazda.
  • Źródło: TVN Warszawa
Nowe budki lęgowe dla ptaków

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • wymianie opraw oświetleniowych
  • odkryciu na latarniach ulicznych
  • nowych budkach lęgowych dla ptaków

Drogowcy wymieniając oprawy w latarniach ulicznych trafili na gniazda ptaków. Wezwali ornitologa i zgodnie z jego wskazówkami by zapewnić ptakom bezpieczeństwo przenieśli gniazda na pobliskie drzewa, montując na niech specjalne budki lęgowe. W trakcie ich demontażu drogowcy upewnili się, że w gnieździe nie znajduje się żaden ptak, ani jaja. Łącznie zawiesili 46 domków dla ptaków. 
Nowe budki dla ptaków powstały na:

- Bielanach (ul. Perzyńskiego, ul. Broniewskiego)
- Woli (ul. Redutowa, ul. Olbrachta, ul. Płocka) 
- Śródmieściu (ul. Topiel, ul. Solec, ul. Wenedów, ul. Zakroczymska)

Jak zapewnia Zarząd Dróg Miejskich "budki lęgowe to sposób na zapewnienie ptakom i innym gatunkom miejsca na gniazdo. Ptaki mają w nich możliwość spokojnego lęgu i wysiadywania jaj. W skrzynce lęgowej typu B swoje schronienie znajdzie najczęściej szpak, kowalik i krętogłów. Skrzynki typu P2 mogą zostać domem dla wróbla, pleszki i mazurka".
Ponadto jak dodaje ZDM budki były specjalnie montowane na drzewach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie wymienionych opraw, tak żeby ptaki, po powrocie z zimowej migracji, nie miały problemu z odnalezieniem swojego siedliska. "Czasami te zlokalizowane obok latarni nie spełniały tego wymogu, więc szukano odpowiednich drzew jak najbliżej poprzednich azyli. Drzewa, na których zostały zawieszone budki, musiały mieć odpowiednią wysokość, aby przestrzec ptaki przed ewentualnym atakiem drapieżników" - podkreślili drogowcy. Budki powinny znajdować się w koronach drzew, przez co złożone jaja mogą liczyć na ochronę przed słońcem i upałem. Wszystkie zostały precyzyjnie zamontowane, żeby służyły ptakom przez długie lata. Jak poinformowali drogowcy, wykonane są z nieheblowanych desek, które nie są narażone na niszczenie spowodowane działaniem wilgoci.
Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że usuwanie gniazd ptaków objętych ochroną gatunkową na własną rękę, jest zagrożone karą aresztu lub grzywny. Przesiedlenia ptaków mogą odbywać się tylko za zgodą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ