Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 16 maja 2024 12:44
Reklama

Kosmos bliżej Bielan – relacja z galaktycznego spotkania

Jak działa rakieta? Kiedy wrócimy na księżyc? Co dzieje się w kosmosie? Odpowiedzi na te i inne pytania mogliśmy poznać w ostatni wtorek – ruszyło wydarzenie Bielany na Orbicie.

Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się już w 2019 roku w postaci pikniku popularnonaukowego. W tym roku, ze względu na obostrzenia pandemiczne, postawiono na formę wykładów i prelekcji.

Na domiar złego wtorek był deszczowy, przez co organizacja spotkania stanęła pod znakiem zapytania, gdyż początkowo miało ono mieć miejsce w Parku Herberta. Ostatecznie przeniesiono je do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, a entuzjaści kosmosu, nie tylko z Bielan, ale i z całej Warszawy, zajęli wszystkie miejsca w sali konferencyjnej.

Przeczytaj również: Ale jak to nie po chodniku? – 4 rady jak jeździć rowerem zgodnie z przepisami

Co teraz dzieje się w kosmosie?

Pierwszym prelegentem był współorganizator wydarzenia, twórca strony „We need more space”, youtuber i podcaster, Radek Grabarek. Opowiedział on o kosmosie z punktu widzenia popularnonaukowego.

Na początku zaangażował publiczność w quizie, gdzie pytał o powrót ludzi na Księżyc i kolonizację Marsa. Opowiedział też o miliarderach takich jak Richard Branson, Jeff Bezos czy Elon Musk, którzy znacznie przyczyniają się do skomercjalizowania lotów w kosmos. Przy tym ostatnim wspomniał również o firmie Space X i przedstawił dwie słynne rakiety – Falcon i Starship.

Opowiedział on o nowym Administratorze NASA Billu Nelsonie, którego kandydatura przeszła bez większego echa w mediach. Skupił się też na komercyjnych lotach w kosmos i jak sam przyznał, dzieci obecne na spotkaniu mogą dożyć czasów, iż loty w kosmos będą tak powszechne jak dziś loty samolotami – i to nie tylko dla miliarderów.

Pan Radek za fascynujące uznał, że w 2021 roku odbył się nabór na astronautóww Europejskiej Agencji Kosmicznej, do której należy również Polska. Na sam koniec prelekcji opowiedział czym zajmuje się jego strona – odpowiada ona na pytanie: co dzieje sięw kosmosie? Jak się okazuje – bardzo wiele, dzięki czemu może on tworzyć regularne raporty.

Jak zbudować rakietę?

Drugie wystąpienie zostało poprowadzone przez Michała Zawadzkiego, studenta Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. Pan Michał jest również członkiem Studenckiego Koła Astronautyki, które zajmuje się m.in.: projektowaniem i budowaniem rakiet.

Swoją żartobliwą przemowę rozpoczął od stwierdzenia, że najprostszym statkiem kosmicznym jest połączenie sody i octu. Po chwili zaprezentował kadłub rakiety zaprojektowanej przez Koło. Publiczność przeżyła też chwilę grozy, gdyż pan Michał pokazał obliczenia matematyczne dotyczące spalin i pracy silnika, które pozwalają rakiecie wystartować. Warto dodać, że prelegent nazwał to „Poradnikiem nowicjusza”.

Przeczytaj również: Drużyna z Bielan z brązowym medalem na Mistrzostwach Polski w koszykówce 3×3

Opowiedział on nieco o rodzajach silników i paliw oraz na które rozwiązania stawia np. NASA. Student zaprezentował też rakiety stworzone przez Koło – FOK, Twardowsky czy GROT, która pobiła dotychczasowy rekord Polski w wysokości lotu rakiety amatorskiej. Studencki pocisk wzbił się aż na 18.5 kilometra!

W kluczowej części wystąpienia pan Michał przedstawił proces tworzenia rakiety, do którego należą: obliczenia, projektowanie, analizowanie i testy. Jak sam przyznał, pracujew sekcji projektowania i sekcji analizy co uznaje za całkiem fascynujące zajęcie. Przy projektach Koła bierze udział ponad sto osób. Na sam koniec puścił film z budowyi wystrzelenia rakiety GROM.

Sekrety kosmosu na fotografiach

Ostatni występował Michał Ostaszewski, który zajmuje się astrofotografią. Tworzy on zapierające dech w piersiach fotografie wszechświata, choć tym zajmuje się dopiero od pięciu lat, a sam zaczynał od fotografowania zachodów słońca. Ostatecznie postanowił połączyć hobby i miłość do kosmosu, którym interesuje się od dziecka.

Początkowo pan Michał przybliżył widowni nieco historii o uwiecznianiu kosmosu na rycinach. Jak sam mówi, astronomia zaczęła się od spojrzenia w niebo. Genezą były rysunki gwiazdozbiorów, a gdy pozwoliła już na to technologia, zaczęto fotografować kosmos.

Fotograf snuł opowieści o wyjazdach „po to jedno zdjęcie”. Zaćmienie Słońca w Chile, centrum Drogi Mlecznej w Namibii czy Perseidy w Tatrach. To tylko niektóre z jego dzieł, choć jak sam mówi, nie potrzeba wyjeżdżać w egzotyczne miejsca, by fotografować kosmos. Zdarza się, że zorzę polarną można dostrzec nawet w Warszawie, a zdjęcie komety NEOWISE wykonał... z dachu swojego domu. Mimo wszystko, swoje zajęcie przyrównał bardziej do inżynierii i obliczeń matematycznych, a nie do typowej fotografii

Szczególne wrażenie wywołały historie o zdjęciach, które zmieniły świat. Pan Michał opisał pracę Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, dzięki któremu zdobywamy coraz to nowszą wiedzę na temat wszechświata. Przywołał również opowieść o słynnym zdjęciu „Pale Blue Dot” wykonanego z sondy kosmicznej Voyager 1. Sonda znajdująca się za orbitą Neptuna wykonała fotografię naszego układu słonecznego, na której można dostrzec małą, błękitną kropkę – tą kropką jest nasza planeta. Fotograf przywołał cytat Carla Sagana, według którego ta błękitna kropka to wszystko co kiedykolwiek przydarzyło się ludzkości.

Michał Ostaszewski stwierdził, że astrofotografia pozwala nam poznać jak wielki jest kosmos, rozwiązywać jego tajemnice, ale też przygotować nas na jego skolonizowanie – co uznaje za nieuniknione.

Po wystąpieniach możliwe było porozmawianie z prelegentami, a także wzięcie udziału w konkursie, w którym do wygrania były książki o kosmosie.

Przeczytaj również: Gimnastyka pod chmurką, spacer historyczny po Polkowej Górze i gra terenowa „Bitwa Warszawska 1920” – weekend na Bielanach

Bielany na Orbicie – to jeszcze nie koniec

Kolejne wydarzenie zaplanowano na wtorek, 24 sierpnia, tym razem w Parku Herberta – choć z zastrzeżeniem, iż możliwy jest powrót do Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica, gdyby warunki pogodowe były niedogodne.

Na drugim spotkaniu wystąpią Łukasz Wyrzykowski, który opowie o czarnych dziurach i o sposobie na ich odnalezienie, a Mateusz Karpiński, przedstawi nam projektowanie łazików marsjańskich. Wydarzenie poprowadzi współorganizator Radek Grabarek, który ponownie odpowie na pytanie co dzieje się teraz w kosmosie.


rakieta

rakieta


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze