Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 19:04

Ponad 160 punktów z alkoholem na Bielanach

Na Bielanach alkohol można zakupić w 161 punktach. Serwis StopUzależnieniom.pl ostrzega, że Bielany znajdują się w czołówce dzielnic z największym ryzykiem uzależnienia się od spożycia trunków wysokoprocentowych.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • gdzie na Bielanach można kupić alkohol,
  • które obszary dzielnicy są najaktywniejsze w alkoholowym problemie,
  • jak Urząd Dzielnicy Bielany edukuje społeczność loklaną w temacie szkodliwości alkoholu .

Spożycie alkoholu jest tematem, który wywołuje wiele kontrowersji i ma znaczący wpływ na społeczeństwo. Warszawa, jako stolica Polski, jest miejscem, gdzie problem spożycia alkoholu jest szczególnie widoczny. Jest on bowiem powszechnie dostępny w barach, restauracjach, klubach i sklepach. Warszawa oferuje bogatą kulturę nocnego życia, co przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Niestety, nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz uzależnienia.

Ponad 160 miejsc z dostępem do alkoholu

Na stołecznych Bielanach napoje alkoholowe zakupić można w 161 miejscach. Ponad ⅔ z nich stanowi handel detaliczny w 110 sklepach. Alkohol nabyć można ponadto w 51 punktach gastronomicznych. Najpopularniejszym rodzajem zezwolenia na sprzedaż wyrobów alkoholowych jest kategoria ,,A”. Dopuszcza ona możliwość sprzedaży alkoholu do 4,5% oraz piwa. 

Prawie połowę wszystkich sklepów, w których dopuszczona jest sprzedaż alkoholu, to sklepy lokalne. Jest ich 48. Natomiast niemalże 20% stanowią sklepy sieci ,,Żabka”. W 19 z nich dopuszczona jest bowiem sprzedaż napojów alkoholowych. 

Od 2013 roku na terenie dzielnicy udzielono 425 koncesji na sprzedaż detaliczną alkoholu. Dotyczą one każdej kategorii - ,,A”, ,,B” i ,,C”. Otrzymało je łącznie 156 sklepów. Dla porównania, przez cały ten czas na terenie stolicy zezwolenie na sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych zyskało 9292 punktów handlowych. 

Koncesje na sprzedaż alkoholu wydaje Urząd Dzielnicy. Za każdą kategorię, pobierana jest opłata.

Poważny problem

Łatwość w zdobyciu alkoholu, spowodowana jego zwiększoną dostępnością, rezultuje reperkusjami społecznymi. Współfinansowany przez Warszawę serwis StopUzależnieniom.pl informuje, iż Bielany znajdują się wśród dzielnic z zagrożeniem występowania u mieszkańców uzależnienia od alkoholu. 

- Z naszego badania jasno wynika, że w pewnych rejonach Warszawy zagrożenie marginalizacją i wystąpieniem problemów alkoholowych jest wyższe. Są to miejsca zamieszkiwane przez osoby o niższym statusie ekonomiczno – społecznym. Są to przede wszystkim rejony: Pragi Północ (Stara Praga, Nowa Praga i Szmulowizna), Pragi Południe (Kamionek) i Targówka (Targówek Mieszkaniowy i Targówek Fabryczny), północna część Bielan, Młynów na Woli, fragmenty Śródmieścia, Służewca, pogranicza Żoliborza, fragmenty Mokotowa, Ochoty, Bemowa, Ursusa oraz Ursynowa - informuje serwis StopUzależnieniom.pl

Jak podaje strona Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m. st. Warszawy, z roku na rok następuje zwiększenie się liczby wniosków o wszczęcie procedury zobowiązania do leczenia uzależnienia. 

Co piją Polacy?

Według badania z 2019 roku przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej alkoholem, po który najczęściej sięgają obywatele Polscy, jest piwo. Wybiera je 39% spożywających napoje procentowe. Drugim pod względem popularności napojem jest wino, na które wskazało 25% ankietowanych. Podium zamyka wódka, po którą sięga 16% konsumentów napojów procentowych. Rozkład miejsc od lat jest niezmienny. 

Ponad połowa Polaków (56%) deklaruje, że pije alkohol okazjonalnie, mniej niż co dziesiąty badany spożywa go często (8%), a co trzeci unika okazji do picia alkoholu lub w ogóle nie bierze go do ust (33%). W stosunku do badania z 2010 roku nieznacznie zmniejszył się odsetek deklarujących częste picie (z 11% do 8%), a nieco więcej ubyło całkowitych abstynentów (z 22% do 16%). Wzrósł więc udział osób spożywających alkohol czasami, z dobrej okazji, ale nie często (z 50% do 56%). Odsetek ten jest obecnie najwyższy, odkąd CBOS monitoruje tę kwestię.

Gazeta Bielan wraz z Gazetą Żoliborza na zlecenie Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy rozpoczęły cykl ekspercki, który pokazuje negatywne skutki uzależnienia od alkoholu i uświadamia mieszkanki i mieszkańców w tejże materii. Cykl powstał w ramach realizowanego projektu pn. „dla Trzeźwego i Pełnego Potencjału Życia”. Będzie on skladał się z 5 artykułów eksperckich oraz dwóch debat, które odbęda się we wrześniu i październiku. Pierwszy z nich można przeczytać pod poniższym adresem: 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Monia 30.06.2023 19:38
Powinni tych małpek zakazać

Mischke 30.06.2023 11:59
Ale najwięcej jest podobno na Targówku.

PRZECZYTAJ