Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 01:08
Reklama

Stare Babice: Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani!

Policja zatrzymała dwóch pijanych kierowców, z których jeden miał ponad 3 promile. Funkcjonariusze apelują o rozwagę na drodze.
Stare Babice: Kolejni nietrzeźwi kierowcy zatrzymani!

Źródło: Pixabay

Tylko wczoraj w powiecie warszawskim zachodnim policjanci patrolujący ulicę zatrzymali dwóch kierowców będących w stanie upojenia alkoholowego. 

Pierwszy z nich, 38-latek kierujący volkswagenem, został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z ogniwa patrolowo-interwencyjnego komendy w Starych Babicach. Alkomat wykazał 1,6 promila.

Kolejny przypadek nieodpowiedzialnego zachowania zaowocował zatrzymaniem następnego nietrzeźwego kierowcy. Tym razem to 24-letni mężczyzna, który został zauważony przez czujnych policjantów z komisariatu w Błoniu. Już sam styl jego jazdy wskazywał na możliwość spożycia alkoholu, co sprowokowało funkcjonariuszy do przeprowadzenia rutynowej kontroli drogowej. To, co nastąpiło potem, przerosło najśmielsze oczekiwania. Badanie alkomatem nie tylko potwierdziło podejrzenia policjantów, ale również ujawniło zdumiewającą wartość - 3,2 promila alkoholu w organizmie młodego kierowcy! Ta nieodpowiedzialna decyzja mogła zakończyć się tragicznie, ale dzięki czujności policji udało się uniknąć potencjalnego wypadku.

To kolejny alarmujący przypadek, który podkreśla pilną potrzebę edukacji na temat zagrożeń związanych z prowadzeniem pojazdu. Nie tylko alkohol zagraża bezpieczeństwu na drodze. Tak samo, a nawet bardziej niebezpieczne może być zmęczenie, znużenie, niedobór snu czy bycie pod wpływem silnych emocji. Są to zagrożenia często lekceważone przez kierowców, choć również mogą doprowadzić do wypadku. 

Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Wzmożony ruch w okresie wakacyjnym zaowocował stworzeniem policyjnej mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Ma ona za zadanie nie tylko uwrażliwiać kierowców na kwestie bezpieczeństwa, ale również wskazywać, w których miejscach należy zachowywać szczególną ostrożność.

Warto pamiętać, że obecne temperatury potęgują działanie alkoholu i można odczuwać jego działanie nawet dzień po zakrapianej imprezie. W przypadku wątpliwości, można przebadać się alkomatem na najbliższym komisariacie. W świetle polskiego prawa obecność alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,2 promila jest kwalifikowana jako stan po spożyciu alkoholu, powyżej 0,5 promila zaś - jako stan nietrzeźwości. Przepisy te różnią się w zależności od kraju. W większości państw Unii Europejskiej dopuszczalne jest "wydmuchanie" do 0,5 promila. Najbardziej liberalne pod tym względem są Wielka Brytania, Luksemburg, Malta i Irlandia, gdzie limit wynosi 0,8 promila. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Wierna czytelniczka 29.06.2023 17:43
Pani Joanna to jakaś nowa redaktorka ? Dobrze się ją czyta !!!

Zbyszek 29.06.2023 17:42
Ciekawe ile tragedii musi się jeszcze wydarzyć, aby rządzący zaostrzyli kary za jazdę po pijanemu

% 30.06.2023 23:11
czy ja wiem, mnie się zdaje, że są dość wysokie i tak, co paradoksalnie może odnosić przeciwny skutek od zamierzonego... oczywiście 3,2 promila to jest gruba przesada, ale moim zdaniem po piwie czy dwóch większość osób jeszcze nie będzie pijana, a w przypadku zwyczajnej kontroli jak coś wydmuchają to zostaną ukarani i wrzuceni do przysłowiowego jednego wora z rzeczywiście najebanymi kierowcami

Polak 29.06.2023 17:42
W Polsce zdecydowanie zbyt wielu kierowców jeździ na podwójnym gazie

PRZECZYTAJ