Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 00:09
Reklama

Domeyko i Lelewel najchętniej wybieranymi szkołami na Bielanach

Obie szkoły rosną w rankingach, wypychając przy tym Liceum Dwujęzyczne im. Jose Marti, które zaliczyło spadek o 11 miejsc.

Wydawnictwo „Perspektywy” opublikowało tegoroczny ranking szkół średnich. Znamy również statystyki rekrutacyjne bielańskich liceów. Absolwenci podstawówek mają jeszcze niecały tydzień, aby dokonać zmian w we wnioskach rekrutacyjnych. Ostatecznym terminem jest 14 lipca.

Przeczytaj również: Koncerty nad stawami, wyprzedaż garażowa i spacer historyczny z Sidneyem Polakiem – Weekend na Bielanach

Domeyko najlepszy, Lelewel zaraz za nim

Nie jest zaskoczeniem, że na Bielanach najchętniej wybierane jest Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Domeyki. W rankingu „Perspektyw” zajęło ono w tym roku 16. miejsce – o 2 wyżej niż rok temu. Zaraz za Domeyką uplasowało się LO im. Joachima Lelewela, które awansowało z 23. miejsca na 17. Oba licea dominują również jeżeli chodzi o liczbę kandydatów pierwszego wyboru w stosunku do liczby miejsc.

W LO im. Domeyki ten stosunek wynosi 2,06, z kolei LO im. J. Lelewela ma 1,7 kandydata pierwszego wyboru na miejsce w I klasie. Obie szkoły znalazły się wśród pięćdziesięciu najlepszych liceów w kraju. W rankingu „Perspektyw” dość drastycznie osłabło natomiast Liceum Dwujęzyczne im. Jose Marti, które spadło na 28. miejsce w mieście.

U sąsiadów też spadki, choć nie tak duże

- Absolwenci podstawówek mogli w tym roku złożyć wnioski w dowolnej liczbie szkół. Nie jest więc zaskoczeniem, że na Żoliborzu najchętniej wybieraną szkołą jest LXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Ignacego Witkiewicza “Witkacego”. W ubiegłym roku była to najbardziej pożądana szkoła w całej Warszawie. W tym roku żoliborskie liceum jest na drugim miejscu, chętniej wybierane jest XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Śródmieściu, gdzie chętnych na jedno miejsce przypada 4,2 – informuje „Gazeta Żoliborza”.

Przeczytaj również: Wyniki matur 2021. Jak napisali je uczniowie szkół na Żoliborzu

Metodologia

Ranking wydawnictwa „Perspektywy” oparty jest na kilku wskaźnikach. Przy ustalaniu pozycji w zestawieniu szkół brane są pod uwagę wyniki z matur obowiązkowych, egzaminów rozszerzonych i sukcesy w olimpiadach.

- Ranking Liceów Warszawskich uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w czerwcu 2020 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym – czytamy w opisie metodologii badania.

Co piąty abiturient z Bielan nie zdał matury

Według statystyk opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie, aż 20 proc. bielańskich maturzystów w 2021 roku nie zdało któregoś z obowiązkowych przedmiotów. To czwarty od końca wynik w Warszawie.

Do egzaminu dojrzałości przystąpiło w tym roku na Bielanach 1581 absolwentów szkół średnich; 1283 z nich to absolwenci liceów, z kolei 298 osób pisało maturę po skończeniu technikum. Wśród bielańskich licealistów odsetek niezdanych matur wyniósł niemal 15 proc. W przypadku techników prawie 45 proc. abiturientów nie zdało egzaminu dojrzałości.

Przeczytaj również: Będzie jaśniej. Na Wrzecionie i Wawrzyszewie LED-y zastąpią lampy sodowe

Bielany czwarte od końca

Jeżeli chodzi o odsetek zdanych matur Bielany znalazły się na 15. miejscu wśród wszystkich dzielnic. Mniejsza zdawalność była tylko w Ursusie, Pradze-Południe i Woli.

W skali całego kraju aż 25,5 proc. osób przystępujących do matur nie zdało któregoś z przedmiotów obowiązkowych, a niemal 8 proc. maturzystów z więcej niż jednego przedmiotu.

Przeczytaj również: Polemika wierszem. Burmistrz Bielan i Szymon Majewski rymują w sprawie topoli


DSC_0529

DSC_0529

DSC_0502

DSC_0502

DSC_0499-1

DSC_0499-1

DSC_0502-1

DSC_0502-1

DSC_0517

DSC_0517

DSC_0522

DSC_0522

DSC_0529-1

DSC_0529-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ