Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 10:03

Złote Gody 2023. Bielańska odsłona wydarzenia

Jak co roku, Urząd Dzielnicy Bielany planuje organizację wydarzenia ,,Złote Gody”. Jest to uroczystość związana obchodem jubileuszu pięćdziesięciolecia małżeństwa wybranych bielańskich par. Urząd Dzielnicy udostępnił druki zgłoszeń dla par, które zawarły związek małżeński w 1973 roku i chciałyby uczestniczyć w uroczystości.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o uroczystości ,,Złote Gody”, 
  • jak wygląda wydarzenie,
  • jak można się zgłosić.

Celebrowanie ,,kolejnego roku razem” to jeden z najbardziej wyjątkowych dni w roku każdej pary. Niezależnie od statusu formalnego danego związku, rocznice powierzenia swojego serca ukochanej osobie przynoszą wzruszenie i wzmacniają relację.

Obchody tychże rocznic w szczególności dotyczą związków małżeńskich. W XX wieku w Stanach Zjednoczonych to właśnie rocznicom ślubów nadano specjalne nazwy. W ten sposób wraz z pierwszą rocznicą ślubu każde małżeństwo rozpoczyna swoją przygodę z tymże nazewniczym systemem. Pierwsza rocznica ślubu to papierowe gody. Osiemdziesiąta zaś zwie się dębowymi godami. Złote gody są natomiast terminem, określającym pięćdziesiątą rocznicę ślubu.

 

 

Złote Gody na Bielanach

Obchody Złotych Godów na Bielanach są już wieloletnią tradycją. Co roku małżeństwa, które obchodzą 50 rocznicę zawarcia związku małżeńskiego, mogą zgłosić chęć uczestnictwa w wydarzeniu. 

Uroczystość odbywa się corocznie jesienią - najczęściej w październiku. Organizuje ją Urząd Dzielnicy. Na wydarzeniu goście świętujący swój jubileusz otrzymują gratulacje oraz podarunki od dzielnicy. Podczas edycji z 2021 każda para otrzymała: list gratulacyjny, okolicznościowy kosz słodyczy oraz zaproszenie na uroczysty obiad w restauracji.

Jak się zgłosić?

W tegorocznej edycji wydarzenia udział mogą wziąć pary małżeńskie, które zawarły związek małżeński w 1973 roku. Chęć uczestnictwa w uroczystości zadeklarować należy w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy. Deklaracji dokonać można na dwa sposoby. 

Pierwszą możliwością jest droga stacjonarna. W tym celu ze strony internetowej bielańskiego ratusza należy pobrać dwa pliki: „Druk zgłoszenia - Złote Gody 2023” oraz „Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych na podstawie zgody - Złote Gody 2023”. Możliwe jest również odebranie wydrukowanych dokumentów w punkcie informacyjno – kancelaryjnym, w sali obsługi mieszkańców Urzędu Dzielnicy Bielany. Następnym etapem jest złożenie podpisanych przez oboje małżonków wypełnionych egzemplarzy. Można tego dokonać w okienku kancelaryjnym w sali obsługi mieszkańców bielańskiego ratusza w godzinach jego pracy. Czas na złożenie dokumentów upływa 31 sierpnia 2023 roku. 

Drugą opcją jest przesłanie wypełnionych dokumentów pocztą na adres: Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy, ul. Żeromskiego 29, 01-882 Warszawa, z dopiskiem „Złote Gody”. Termin na złożenie egzemplarzy również upływa 31 sierpnia 2023 roku. W tym przypadku o przyjęciu dokumentów decyduje data wpływu do Urzędu.

Złote Gody w opinii bielańczyków

Czy mieszkańcy Bielan wiedzą czym są ,,Złote Gody”? Jaka jest świadomość społeczna nt. wydarzenia? O refleksje związane z dzielnicową uroczystością poprosiliśmy kilku mieszkańców Bielan.

- Wiem, czym są złote gody. Nie słyszałem jednak o tym (dzielnicowym - przyp. red.) evencie. Fajna inicjatywa, ludzie mogą poczuć się docenieni. A jest to ładne osiągnięcie - mówi pan Marcin (lat 34).

- Wie Pan, skąd mam o takim czymś wiedzieć? Mówią o tym w telewizji albo w gazetach? Nie miałem nawet jak o tym usłyszeć. Z żoną jesteśmy już w małżeństwie od 47 lat. Fajnie by było, jakby ktoś informował o tym - dodaje pan Antoni (lat 72).

- Wydaje mi się, że słyszałam o tym kiedyś. Chyba przeglądałam Facebooka i coś się pojawiło, bo nazwa znajoma. Podoba mi się inicjatywa, jestem oczywiście ,,za”. Osobom w tym wieku potrzebna jest nie tylko uwaga, ale też ciepłe słowo, takie dostrzeżenie ich - odpowiada pani Katarzyna (lat 41).

Wyciągnąć można wnioski, iż mieszkańcy popierają wydarzenie, ale nie są świadomi jego odbywania się. Jakie zatem można byłoby wdrożyć remedium? Tradycyjne informowanie (plakaty, ulotki)? Zwiększenie treści na temat uroczystości w mediach społecznościowych? Nie istnieje rozwiązanie idealne, ale aby mogło je do tego przybliżyć, musi trafiać do grupy docelowej.


3B1CA43B-F37F-4224-9768-2ABF7D9FE055

3B1CA43B-F37F-4224-9768-2ABF7D9FE055


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ