Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 19:53
Reklama

Budowa Narodowego Centrum Sportu na terenie AWF

Ministerstwo Sportu i Turystyki podjęło decyzję o wybudowaniu Narodowego Centrum Sportu na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Ta kompleksowa inwestycja wywołuje jednak wiele kontrowersji wśród mieszkańców dzielnicy Bielany. Powstaje pytanie, czy faktycznie mają powody do niepokoju.
Budowa Narodowego Centrum Sportu na terenie AWF
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Autor: AWF

Źródło: AWF

Pierwsze informacje dotyczące rozpoczęcia prac nad inwestycją finansowaną przez ministerstwo pojawiły się już w lipcu 2025 roku. Wybudowanie Narodowego Centrum Sportu kosztowałoby zawrotne 1,5 mld zł, a na jego kompleks miałyby się składać: hala sportowa, basen olimpijski, internat na 200 pokoi oraz podziemny parking na 200 samochodów. Mieszkańcy dzielnicy mają jednak poważne zastrzeżenia wobec lokalizacji tej inwestycji - powstałaby ona na terenie Lasu Bielańskiego, który nie jest zwykłym parkiem, lecz rezerwatem przyrody, objętym ochroną obszarem Natura 2000. W związku z tym pojawiają się obawy, że miejsce to, pomimo prawnych ograniczeń, zamieniłoby się w kolejny zurbanizowany teren miejski i straciłoby swój urok wynikający z możliwości zaznania łona przyrody tuż obok dużej aglomeracji stolicy. Inwestycja tego rodzaju i wielkości wiązałaby się z bezpośrednią ingerencją w naturę poprzez chociażby wycinkę drzew, płoszenie zwierząt oraz hałas zarówno w trakcie budowy, jak i w trakcie działalności Centrum, wywołany masowym napływem publiczności na organizowane w przyszłości imprezy sportowe. Przez mieszkańców przywoływany jest również argument dotyczący ryzyka naruszenia stabilności samej Skarpy Warszawskiej, która biegnie przez ten obszar. 

Z tego powodu równie szybko jak sam pomysł na inwestycję pojawiły się również społeczne inicjatywy, mające przyczynić się do przeniesienia inwestycji do innej lokalizacji - jedną z alternatyw miałby być chociażby teren przy Centrum Olimpijskim, gdzie nie zostałby zagrożony żaden rezerwat. 12 sierpnia 2025 roku skierowano do ministra Jakuba Rutnickiego list otwarty, pod którym podpisały się liczne organizacje pozarządowe. Głównymi inicjatorami listu było Warszawskie Koło Ornitologów oraz Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Samo OTOP przyczyniło się również do otwarcia petycji w tej sprawie, natomiast 16.03.2026 o godz. 18:00 w Urzędzie Dzielnicy Bielany odbyło się otwarte spotkanie informacyjne z przedstawicielami władz dzielnicy i AWF, poświęcone tej inwestycji. Do wzięcia udziału w tych konsultacjach społecznych zachęcał sam prezes zarządu OTOP-u, Stanisław Łubieński. 

Od tamtego momentu niewiele zmieniło się, jeśli chodzi o założenia samej inwestycji. Rzecznik ministerstwa Sportu i Turystyki poinformował, że w sprawie budowy Narodowego Centrum Sportu został podpisany list intencyjny między AWF-em a ministerstwem, natomiast obecnie trwa szczegółowa analiza różnych koncepcji, a wszelkie podjęte decyzje będą zgodne ze Strategią Rozwoju Polskiego Sportu 2040. Obecnie wiadomo, że przy niezmienionym wyglądzie inwestycja miałaby ona powstać do 2031 roku, jednak kwestią otwartą pozostaje czy trwający opór społeczny będzie wystarczający, aby wpłynąć na ostateczne umiejscowienie budowy, zanim ona się na dobre rozpocznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama