Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 12 maja 2024 02:22
Reklama

5 milionów z budżetu obywatelskiego dla Bielan

Rusza kolejna edycja budżetu obywatelskiego. Od 1 grudnia można zgłaszać projekty

W tym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania:

- Czym jest budżet obywatelski?

- Jakie kwoty w tym roku zostaną rozdysponowane w ramach budżetu obywatelskiego na Bielanach?

- Jak wygląda harmonogram budżetu obywatelskiego?

Przeczytaj również: Ciemnokraj – Felieton Przemysława Borkowskiego

Budżet obywatelski zakłada partycypację mieszkańców w procesie tworzenia miejskiej infrastruktury poprzez zgłaszanie przez nich projektów pomysłów na inwestycje, które potem zostaną poddane głosowaniu. Do zagospodarowania mieszkańcy mają określoną wcześniej część miejskiego budżetu, a zrealizowane zostaną te projekty, które uzyskają najwięcej głosów. W tym roku bielanianie mają do dyspozycji ponad 5 milionów złotych, a limit pojedynczego projektu to 1 057 760 złotych.

Harmonogram budżetu obywatelskiego wygląda następująco:

- Zgłaszanie projektów - od 1 grudnia 2021 do 25 stycznia 2022

- Ocena zgłoszonych projektów – od 26 stycznia do 4 maja

- Składanie odwołań od negatywnej oceny projektu – od 4 do 11 maja

- Rozpatrywanie odwołań – od 4 do 31 maja

- Głosowanie na projekty – od 15 do 30 czerwca

- Ogłoszenie wyników – 13 lipca.

Przeczytaj również: Caravaggio i inni mistrzowie w Zamku Królewskim. Wizualny spektakl wokół emocji i detali – Materiał partnera

Jakie wymagania musi spełnić projekt?

Projekt można zgłosić papierowo – w urzędzie dzielnicy – lub online, na stronie bo.um.warszawa.pl. Każdy projekt musi zmieścić się w limicie 1 057 760 złotych, a miejscem, na którym ma być zrealizowany musi dysponować m. st. Warszawa. Pod każdym projektem musi podpisać się 30 osób na liście poparcia. Miejsce realizacji projektu musi należeć do miasta lub znajdować się w jego dyspozycji, a sam projekt powinien być możliwy do wykonania w ciągu roku.

Jak wyłaniane są zwycięskie projekty?

Zasada jest prosta. Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji 10 głosów. Może je przydzielić projektom, których realizacje uważa za najbardziej zasadną. Liczba zwycięskich zgłoszeń uzależniona jest od wartości każdego z nich. Z określonej puli, która w tym roku wynosi ponad 5 milionów złotych, każdy projekt zgarnia dla siebie zadeklarowaną wcześniej kwotę, począwszy od tego, który zebrał najwięcej głosów. Potem pozostały budżet jest rozdzielany na projekty, które zdobyły kolejne miejsca pod względem liczby zdobytych głosów i tak aż do wyczerpania puli budżetu obywatelskiego.

Oprócz budżetu obywatelskiego w dzielnicach jest też pula na projekty ogólnomiejskie. Te mogą być już droższe, bo pula wynosi aż 30,4 miliona złotych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ