Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 06:14

Poród bez bólu na Bielanach

Wszystkie stołeczne szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi zapewniają możliwość otrzymania znieczulenia podczas porodu. Najwyższy odsetek znieczuleń w celu łagodzenia bólu porodowego wykonuje Szpital Bielański.
  • Źródło: UM Warszawa
Poród bez bólu na Bielanach

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • apelu naczelnej rady Lekarskiej w sprawie dostępności znieczulenia podczas porodu
  • sytuacji w warszawskich szpitalach
  • rekordowej liczbie znieczuleń w Szpitalu Bielańskim
  • miejskich programach zdrowotnych dla kobiet

W styczniu br. Naczelna Rada Lekarska wystosowała do premiera apel o „podjęcie kompleksowych działań organizacyjnych, finansowych i prawnych, które pozwolą zwiększyć dostępność do znieczulenia w czasie porodu”. Rada zwróciła uwagę, że w porównaniu z innymi krajami europejskimi, od wielu lat w Polsce utrzymuje się znaczny odsetek porodów wykonywanych metodą cięcia cesarskiego. Członkowie NRL wskazują, że przyczyną tej sytuacji, może być obawa kobiet przed bólem w czasie porodu naturalnego. Problemem dostępności do znieczulenia w czasie porodu zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, ponieważ w niektórych szpitalach w Polsce w ubiegłym roku nie wykonano ani jednego znieczulenia.

Jak podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną, wszystkie miejskie szpitale ginekologiczno – położnicze i szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, znajdują się w czołówce placówek z najwyższym odsetkiem znieczuleń wykonywanych podczas porodów. - W 2023 roku w naszych szpitalach niemal 1/3 rodzących kobiet otrzymała znieczulenie łagodzące ból. Najwyższy odsetek znieczuleń porodowych wykonano w Szpitalu Bielańskim – niemal 80 proc, oraz kolejno w: Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet (blisko 72 proc.) i Szpitalu św. Zofii przy ul. Żelaznej, Szpitalu Praskim, Szpitalu św. Rodziny i Warszawskim Szpitalu Południowym - wylicza wiceprezydentka.

Stolica ma 10 szpitali, z których 2 to szpitale ginekologiczno-położnicze, a 4 posiadają oddziały ginekologiczno-położnicze. Co ważne, w 2023 roku, 3 z miejskich szpitali (Szpital Południowy, Praski i św. Zofii) znalazły się w dziesiątce najlepszych w kraju w rankingu przygotowanym przez Fundację „Rodzić po Ludzku”. Zestawienie oparte jest na wynikach ankiet wypełnianych przez kobiety po porodzie.

Z myślą o kobietach, Warszawa finansuje również program leczenia niepłodności metodą in vitro, dzięki któremu do tej pory przyszło na świat już ponad 2400 dzieci oraz bezpłatne szkoły rodzenia, czyli zajęcia edukacyjne nt. przebiegu ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem. Każdego roku z miejskiego programu może skorzystać ok. 10,5 tys. warszawianek, które spodziewają się dziecka. Na trwającą edycję, realizowaną w latach 2023-2025, Warszawa przeznaczy niemal 16 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ