Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 08:03

Koncert zespołu Bez Idola

W sobotę, 16 marca, w Bielańskim Ośrodku Kultury wystąpi zespół Bez Idola. To grupa z kręgu piosenki turystycznej, studenckiej i autorskiej. Początek koncertu o godz. 18.00.
Koncert zespołu Bez Idola

Źródło: BOK

W tym artykule przeczytasz o:

  • koncercie zespołu Bez Idola
  • repertuarze koncertu
  • dokonaniach twórczych zespołu

Zespół zabierze słuchaczy w podróż w czasie. Usłyszą utwory z każdego okresu działalności zespołu, który istnieje od 1981 r. Bez Idola wykona zarówno piosenki najstarsze, czyli turystyczno-ogniskowe oraz protest-songi śpiewane w okresie stanu wojennego, jak i współczesne kawałki, utrzymane w klimacie piosenki literackiej. Koncert będzie akustyczny.

Grupa Bez Idola powstała z połączenia zespołów Dokąd i Filia. Jej członkowie wywodzili się w większości z toruńsko-bydgoskich środowisk akademickich, czyli z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Zespół zadebiutował w maju 1981 roku na deskach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. W latach 1981-2002 w jego skład wchodzili: Grażyna Hejno (śpiew, flet poprzeczny), Wojciech Wądołowski (śpiew), Henryk Kamiński (śpiew), Roman Uske (śpiew, gitara), Wojciech Uske (śpiew) i Grzegorz Wilczewski (śpiew). Zespół Bez Idola jest kontynuatorem działalności Grupy Toruń, która na przełomie lat 70. i 80. XX w. należała do czołówki wykonawców z tzw. nurtu piosenki turystycznej w Polsce. W pierwszych latach istnienia wykonywał utwory z repertuaru tej grupy, takie jak m.in.: "Gawędziarze", "Przemijanie", "Turystyczny blues", czy "Moje bajki" – zdobywając popularność na studenckich scenach. Występował wówczas na wielu festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej, zostając laureatem wielu z nich. W okresie stanu wojennego do repertuaru włączono piosenki autorskie o wydźwięku politycznym (m.in. "Staruszka", "Reżymowe tango", "Ballada o zomuraju", "Przeszukanie", czy "Modlitwa internowanych"). Przez 40 lat działalności artystycznej zespół Bez Idola ukształtował własny, rozpoznawalny styl oparty na wielogłosowym śpiewie i akompaniamencie gitarowym. Od wielu lat wykonuje przede wszystkim piosenki z tekstami Andrzeja Michorzewskiego i muzyką Romana Uske, lecz w swoim repertuarze ma także stare „toruńskie” pieśni na które czekają wierni fani. Do najbardziej popularnych piosenek autorskich grupy należą: "Siódme niebo", "Hania i Emil", "Nostalgia a kiszone ogórki", "Dziewczyna z czarnym parasolem", "Ludzie są podli", "W tym domu zapłakanym", czy "Hotel Ukraina". W listopadzie 2018 roku, po wielu latach fani zespołu Bez Idola doczekali się dwupłytowego albumu pt. "Krótka historia". W 2021 roku ukazał się kolejny album grupy zatytułowany Michorzewski – Uske, podsumowujący wieloletnią współpracę obydwu twórców. Zaś w 2022 roku ukazała się płyta z piosenkami Andrzeja Wierzbickiego pt. "Błądząc po Beskidzie", którą zespół nagrał razem z gitarzystą Jarosławem Kostyrą, autorem wszystkich aranżacji.

Zespół Bez Idola tworzą obecnie:
Andrzej Grzegorz Wilczewski – śpiew,
Grzegorz Bielawski – gitara, śpiew,
Roman Uske – gitara, śpiew.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ